Детска градина №1 град Димитровград
Дворец на мечтите - царство на игрите

Логопед в ДГ №1, работно време, седмична заетост, морални отговорности

Учител-логопед – седмична заетост – 21 часа

ДГ№1

Сграда на ул.”Вл.Поптомов” №8: от 8.00 до 12.30 часа всеки понеделник, сряда, петък през седмица

Вторник и четвъртък през седмица 

Сградата на ул.”Хр.Г.Данов”№14  от 8.00 до 12.30 часа всеки понеделник, сряда, петък през седмица

Вторник и четвъртък през седмица 

ОТ ПВТР 

Морални отговорности  към детето 

Чл.93.Трябва да основаваме практиката си на съвременните знания за детското развитие и познаването на индивидуалните особености на всяко дете.

Чл.94.Да разбираме и уважаваме уникалността на всяко дете.

Чл.95.Да се съобразяваме със специфичната уязвимост на всяко дете.

Чл.96.Да създаваме безопасна и здравословна среда, която стимулира социалното, емоционалното и физическото развитие на детето.

Чл.97.Да подкрепяме правото на детето на свободно изразяване на мнение по всички въпроси от негов интерес.

Чл.98.Да работим в най-добрия интерес на детето.

Чл.99.Да осигуряваме на децата с увреждания равни възможности за достъп до адекватни грижи и образование.

Чл.100.Да не участваме в практики, които не зачитат достойнството на детето или са  опасни и вредни за физическото и емоционално му здраве и развитие.

Чл.101 Да не участваме в практики, които дискриминират по някакъв начин децата на основата на раса, етнически произход, религия, пол, националност, език, способности, или на базата на статуса, поведението или убежденията на родителите.

Чл.102 Да познаваме симптомите на насилие над дете - физическо, сексуално,

вербално, емоционално малтретиране или занемаряване. Да познаваме и спазваме законите и процедурите, защитаващи детето от насилие.

Чл.103  При съмнение за малтретиране да уведомяваме органите за закрила на детето и да следим дали са предприети необходимите мерки.

Чл.104. Когато друго лице изкаже  подозрения за малтретиране на дете , да му окажем пълно съдействие  за  предприемане на  подходящи действия за закрила на детето.

Чл.105. Когато ни станат известни действия или ситуации, които  заплашват здравето и сигурността на детето, ние имаме моралната и законова отговорност да информираме органите по закрила на детето.

 

 

 

 

 

 

Морални отговорности към семейството

 

Чл.106. Наша първостепенна отговорност е да подпомогнем семейството при отглеждането  и възпитанието  на децата.

Чл.107. Да зачитаме достойнството на всяко семейство и неговата култура, обичаи, език и убеждения.

Чл.108. Да уважаваме ценностите на семейството при отглеждане и възпитание на децата и правото му да взема решения за своите деца.

Чл.109. Да информираме семейството за всички решения, отнасящи се до детето, и когато е подходящо, да  го включваме във вземането на такива решения.

Чл.110. Да  зачитаме правото на семейството да бъде информирано за начина, по който работим с детето.

Чл.111. Да информираме родителите за изследователските проекти, включващи техните деца и да се стремим да им даваме възможност да упражняват правото си да откажат участието, без да изпитват чувство за вина. Да не  позволяваме и да не  участваме в изследвания, които по някакъв начин могат да застрашат здравето, образованието, развитието или благополучието на детето.

Чл.112. Да не използваме нашите отношения със семейството за лично облагодетелстване. Да не  влизаме в отношения с членовете на семейството, които могат да навредят на ефективността на  работата ни   с детето.

Чл.113. Да осигуряваме конфиденциалност на информацията и да зачитаме правото на семейството на личен живот с изключение на случаите на малтретиране и лоша грижа. Това не важи в случаите, когато имаме основания да считаме, че благополучието на детето е в риск.

Чл.114. Ангажираме се с разработването на правила за опазване поверителността на информацията, които да бъдат достъпни и задължителни за целия персонал и семействата. Разкриването на поверителна информация за детето може да стане само с разрешение на семейството. Това не важи в случаите на малтретиране и лоша грижа.

Чл.115. В случаите, когато има конфликт между членовете на семейството, да се работи открито, споделяйки наблюденията си за детето, за да се помогне на всички включени страни да вземат информирано решение, като стриктно  се въздържаме от вземане страна в конфликта.